07
01.2014

Dwa przeszczepy wątroby i nerek w Nowym Roku

Drukuj


Dwa przeszczepy wątroby i nerek w Nowym Roku

 Pracowicie spędzali świąteczny czas transplantolodzy ze szpitala  "na Arkońskiej". 3 stycznia 2014 roku Zespół dr Samira Zeaira
przeszczepił wątrobę pacjentowi z listy oczekujacych na taki zabieg. Nastepnie 4 stycznia Zespół dr Śluzara oraz Zespół dr Raka przeszczepił nerki
dwóm pacjentkom, natomiast w dzień Trzech Króli Zespół dr Tomasza Śluzara wykonał zabieg transplantacji wątroby u kolejnego pacjenta z listy oczekujących na przeszczep. Był to już 448 zabieg transplantacji wątroby wykonany w okresie realizacji Programu, tj. od 2000 roku.


Pracowity rok transplantologów

 Wśród  wielu  wydarzeń, które w 2013 roku odnotowaliśmy w szpitalu  „na Arkońskiej" do najbardziej spektakularnych należy zaliczyć wspaniałe efekty pracy Zespołów Transplantacyjnych. Pamiętamy zapewne ogromne zamieszanie, jakie w czwartym kwartale 2012 roku zostało niesłusznie wywołane wokół przeszczepów wątroby, a grono nieżyczliwych i często niezorientowanych osób poddawało wręcz w wątpliwość dalsze funkcjonowanie w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie Programu transplantacji wątroby.

Dzięki mądrym decyzjom na najwyższym szczeblu oraz ogromnej determinacji lekarzy, pielęgniarek i pracowników wielu innych specjalności związanych z przeszczepianiem narządów, obroniony został potencjał i wieloletnie doświadczenia w zakresie chirurgii transplantacyjnej i hepatologii.

Dziś, z jakże odmienionej perspektywy możemy oceniać czas minionego roku, w którym z powodzeniem realizowane były zadania w transplantacji narządów, a „trzynastka” wpisana w 2013 rok przyniosła jakże szczęśliwą aurę. Zespoły chirurgów pod kierunkiem dr Samira Zeaira oraz hepatologów pod kierunkiem prof. Marty Wawrzynowicz - Syczewskiej wykonały 55 transplantacji wątroby przy prawie stuprocentowej przeżywalności przeszczepu. Miniony rok był też trzynastym rokiem funkcjonowania w szpitalu „na Arkońskiej” Programu przeszczepiania wątroby. Ogółem, od 2000 roku wykonano 446 przeszczepów tego narządu.

Dobrze zapisał się też rok 2013 pod względem transplantacji nerek, których przeszczepiono 29. Był to już trzydziesty rok działalności szpitala „na Arkońskiej” w tej specjalności, a ogólna liczba przeszczepionych nerek w ciągu tych lat zbliża się do 1650.        

 
« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij