03
12.2012

Nowoczesne Centrum Zabiegowe w Szczecinie już prawie gotowe

Drukuj

Fundusze unijne pomogą leczyć chorych po przeszczepie

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zakończy się budowa Nowoczesnego Centrum Zabiegowego z zapleczem łóżkowym, które powstaje przy Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. Inwestycja ta, współfinansowana ze środków UE, ma znaczenie nie tylko regionalne, ale także ogólnokrajowe. Szpital przy Arkońskiej jest bowiem jednym z czołowych polskich ośrodków transplantacji wątroby.

  Od 12 lat w szpitalu realizowany jest Program Transplantacji Wątroby, w tym czasie wykonano ponad 380 przeszczepów tego narządu. Rocznie wykonuje się tuśrednio blisko 40 takich operacji. Na specjalistyczną pomoc mogą liczyćpacjenci z chorobami wątroby z całej Polski. W obrębie powstającego Centrum Zabiegowego zostaną zlokalizowane wszystkie jednostki pozwalające na całościowąopiekę medyczną nad pacjentami przed i po przeszczepie. Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, zespół transplantologów będzie miał do dyspozycji na wyłączność 1 z 8 nowoczesnych sal operacyjnych, znajdujących się w obrębie Zintegrowanego Bloku Operacyjnego. Pacjenci będą leczeni także na nowoczesnym Oddziale Hepatologii i Transplantacji Wątroby.

Nowoczesne Centrum Zabiegowe o powierzchni 14 tys. m kw., z zapleczem łóżkowym dla 250 pacjentów rozpocznie w całości działalność w pierwszym półroczu 2013 r. W nowej lokalizacji znajdą się również Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii oraz OddziałUrologii. Już teraz w budynku funkcjonują Oddziały Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć. Budynek jest bezpośrednio skomunikowany za pomocą specjalnego łącznika z Zakładem Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

W obiekcie nie będzie żadnych barier architektonicznych, także dla osób niepełnosprawnych. Znajdą się w nim odpowiednie ciągi komunikacyjne, cztery szyby wind osobowych oraz windy towarowe, nowoczesne węzły sanitarne,łazienki w salach chorych czy bardzo dobre, ogólne warunki socjalne dla pacjentów i personelu medycznego. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, wartośćinwestycji ponad 47 milionów złotych, z czego ponad 26 mln zł. stanowią dotacje unijne, ponad 11 mln zł budżet województwa i ponad 10 mln zł to środki własne szpitala.

„Brak funduszy to ciągła bolączka polskiej służby zdrowia, jednak doraźnym lekiem na nią mogą być właśnie fundusze unijne. Przygotowaliśmy projekt inwestycji, który w ocenie otrzymał 97 na 100 możliwych punktów. Dziś prace wykończeniowe dobiegają końca. Pierwsi pacjenci korzystają już z nowego budynku. To nas cieszy i motywuje do dalszego działania. Nie zamierzamy zatrzymywać się w rozwoju. Idziemy za ciosem. Przygotowaliśmy już projekt lądowiska dla helikopterów sanitarnych zlokalizowanego na dachu Centrum Zabiegowego. Mamy nadzieję, że także na tą inwestycję znajdą się pieniądze. Potrzebnych będzie dodatkowo 2,5 miliona złotych” – mówi Mariusz Pietrzak, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. 

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij