27
01.2016

Pierwszy w województwie HIPEC

Drukuj

Pierwszy w województwie sprzęt do dootrzewnowej chemioterapii w hipertermii trafił właśnie do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – To kolejny krok w leczeniu pacjentów z rakiem jamy otrzewnowej, który powiększa spektrum naszych możliwości w chirurgii onkologicznej - mówią szczecińscy lekarze.

 Dootrzewnowa chemioterapia w hipertermii stosowana jest w przypadku raka pierwotnego, jak i wtórnego (przerzutowego). HIPEC polega na podaniu leku cytostatycznego przy odpowiedniej temperaturze bezpośrednio do jamy brzusznej pacjenta. Ciągły przepływ płynu z cytostatykiem oraz podwyższona temperatura umożliwiają dotarcie leku do wszystkich części jamy brzusznej. Dawka leku ustalana jest tak, jak w leczniu dożylnym, jednak dzięki hipertermii stężenie działania leku w konkretnym miejscu jest większe - a przez to bardziej skuteczne. 

 W zaawansowanych stadiach choroby nie ma niestety mowy o wyleczeniu. Jednak ta metoda daje możliwość przedłużenia życia pacjenta nawet o kilka, czy kilkanaście miesięcy.

- Walka o przedłużenie życia, to też walka o życie – mówi dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. – Dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej to szansa na dłuższe życie, a w przypadku wczesnego wykrycia – szansa nawet na wyleczenie.

- Wiele nowotworów, takich jak rak jelita grubego daje przerzuty własnie do jamy otrzewnowej – mówi dr Maciej Wrzesiński specjalista chirurgii onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Leczenie takich przypadków jest bardzo trudne, do tej pory często było wręcz niemożliwe.

 Sprzęt, który trafił do Szpitala Wojewódzkiego jest jedynym takim w naszym województwie. Kosztował 300 tys. zł.

Do tej pory metoda HIPEC stosowana była jedynie w Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie. Uzupełnia on spektrum działań szczecińskich lekarzy. Oddział Chirurgii SPWSZ przeprowadza na światowym poziomie operacje nowotworów przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i trzustki, łącznie z przeszczepami wątroby, jak to się dzieje w przypadku raka wątrobowokomórkowego. Przeprowadzane są również wysokospecjalistyczne zabiegi termoablacji oraz nowatorskie zabiegi chemoembolizacji, gdzie lek cytostatyczny podawany jest bezpośrednio do guza. Wprowadzono także procedurę zakładania protez jelitowych.

 


 

 

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij