10
03.2016

Pluszowe nerki - z okazji Światowego Dnia Nerek

Drukuj

O tym ważna jest profilaktyka zdrowia nerek przekonują nefrolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, którzy odwiedzają uczniów szczecińskich szkół. Wiedzą, że samą teorią nie zawsze można przyciągnąć uwagę młodych ludzi - dlatego dla dzieci i młodzieży przygotowali maskotki w kształcie… nerek.

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego od kilku dni odwiedzają szczecińskie szkoły: podstawowe, gimnazja i licea.  Opowiadają jak dbać zdrowie – w tym o zdrowie nerek. Żeby zainteresować dzieci i młodzież tym tematem, Szpital Wojewódzki  nawiązał współpracę z Pluszektorium, które szyje zabawki o medycznych kształtach. Dzięki współpracy udało się przygotować 50 maskotek w kształcie nerek z minkami, które w zależności od wariantu mogą być złe, wesołe, smutne lub wykończone. To dodatkowy element, który przyciąga uwagę uczniów podczas prezentacji.W ten sposób Szpital Wojewódzki przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Nerki. 

- Nerki i zdrowie nerek są niedoceniane przez większość spoełczeństwa mówi prof. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.Mówi się dużo o sercu i chorobach układu krążenia, a niestety pomija informacje o innych narządach, które także regulują pracę naszego organizmu. Niestety coraz więcej osób ma problem z nerkami, co wynika z epidemii cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, nadużywania leków, czy też zakażeń układu moczowego. Nerki nie tylko uczestniczą w wydalaniu moczu oraz usuwaniu toksyn z organizmu, ale także regulują ciśnienie tętnicze, morfologię krwi i metabolizm kości. Upośledzona praca nerek prowadzi do zaburzeń na wszystkich wymienionych polach, niekorzystnie wpływa także na pracę układu krążenia i serca.

Lekarze odwiedzili już z prezentacją kilka szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Byli już m. in. w szkole podstawowej nr 21, 68,  gimnazjum nr 34 czy LO nr IV.  Dzisiaj pojawili się w I LO. 

- To fantastyczne, że lekarze oprócz swojej pracy w szpitalu znajdują czas na to, aby swoją wiedzą dzielić się z dziećmi i młodzieżą – mówi Ewa Budziach, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Marii Skłodowkiej - Curie w Szczecinie. – Z jednej strony mówimy bowiem o profilaktyce zdrowia nerek, z drugiej strony warto przy tej okazji poruszać także temat idei transplantacji. Dzięki temu w prosty sposób przekazujemy informację, że odpowiadamy zarówno za własne zdrowie, jak i zdrowie drugiego człowieka. Szkoła jest miejscem, w którym mlodzi ludzie pozyskują swój potencjał – tym bardziej niestandardowe formy lekcji cieszą się wśród młodzieży olbrzymią popularnością. 

 Światowy Dzień Nerek (Worl Kidney Day) – obchodzona w drugi czwartek marca międzynarodowa kampania, która ma zwrócić uwagę na znaczenie nerek dla zdrowia i życia. To okazja do informowania o powszechności chorób nerek. World Kidney Day obchodzony jest w drugi czwartek marca.

Więcej informacji o Światowym Dniu Nerek: www.worldkidneyday.org 
Więcej informacji o pluszowych maskotkach: Pluszektorium 

  

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij