09
09.2014

Transplantolodzy walczą o życie „grzybiarza”

Drukuj

Transplantolodzy walczą o życie „grzybiarza”

W minioną sobotę został przyjęty do szpitala „na Arkońskiej” młody mężczyzna, mieszkaniec powiatu zielonogórskiego ze stwierdzonym ostrym zatruciem grzybami. Pechowego „grzybiarza” lekarze zakwalifikowali do pilnego zabiegu przeszczepienia wątroby. Poszukiwania odpowiedniego narządu zakończyły się powodzeniem w poniedziałek i wtedy możliwe było rozpoczęcie transplantacji. Pacjent trafił na blok operacyjny o godz. 3.30 w nocy, z poniedziałku na wtorek pod opiekę Zespołu transplantacyjnego w składzie ordynator oddziału dr Samir Zeair, dr Tomasz Śluzar, dr Tomasz Chmurowicz, natomiast Zespół anestezjologów pracował w składzie dr Czupryńska i dr Cyprys.Dzisiejszy przeszczep to czterdziesta transplantacja wątroby w tym roku wykonana w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.

Jest jeszcze za wcześnie, by rokować o stanie zdrowia pacjenta. Prowadzący zabieg dr Samir Zeair jest dobrej myśli, ale na wiążącą opinie trzeba trochę poczekać. Doświadczenie transplantologów ze szpitala „na Arkońskiej” w ratowaniu życia pechowym grzybiarzom nie jest odosobnione, co roku, w sezonie grzybobrania zdarzają się niestety takie nieszczęśliwe przypadki.

Dlatego przestrzegamy przed zbieraniem grzybów, których nie znamy, a jeżeli mamy wątpliwości można zasięgnąć porady np. w stacji Sanepidu. Podobnie jest z grzybami kupowanymi od ulicznych sprzedawców. Pod żadną postacią nie podajemy grzybów do spożycia dzieciom i osobom starszym, ze względu na obniżoną odporność ich organizmu.

    

   
« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij