Aktualności

24
01.2020
Więcej przeszczepień rodzinnych

64 nerki przeszczepili w ubiegłym roku transplantolodzy w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie w ubiegłym roku. Ten znaczny wzrost jest efektem większej liczby transplantacji podwójnych (nerka i wątroba) oraz transplantacji od dawców żywych.

Czytaj całość »
22
01.2020
Podsumowanie programu przesiewowych badań w kierunku tętniaka aorty brzusznej

1175 osób udało się przebadać w naszym szpitalu w 2019 roku w ramach ogólnopolskiego programu. Pacjentów z rozpoznaniem tętniaka odcinka brzusznego aorty objęto opieką specjalistyczną Poradni Chirurgii Naczyniowej w celu dalszej kontroli i poszerzenia diagnostyki.

Czytaj całość »
15
01.2020
Wyleczyliśmy już setki pacjentów z HCV

Wprowadzona w 2014 roku bezinterferonowa terapia leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C okazała się wielkim sukcesem. Dzięki niej w naszym szpitalu blisko 1000 pacjentów zostało całkowicie wyleczonych, wielu uniknęło marskości wątroby, a nawet raka.

W naszym kraju jest od 150 do 200 tysięcy pacjentów zakażonych HCV. Większość z nich nawet o tym nie wie. Zakażanie przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a w tym czasie wirus sieje spustoszenie w wątrobie, prowadząc do marskości, czy raka wątrobowokomórkowego. Do 2014 roku pacjenci, u których wykryto wirusa, poddawani byli terapii interferonowej, która niestety nie dawała pewności wyleczenia, a w dodatku była obciążająca dla organizmu i powodowała wiele skutków ubocznych.

Pod koniec 2014 w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie pierwsi pacjenci zaczęli otrzymywać leki przeciwwirusowe nowej generacji. W kolejce do leczenia znajdowało się wówczas ok. 750 osób. W pierwszych latach funkcjonowania refundowanej bezinterferonowej terapii anty-HCV rocznie udawało się zakwalifikować do leczenia ok. 80 pacjentów. Tym samym czas oczekiwania wynosił wówczas ponad 4 lata. Po 5 latach stosowania terapii kolejka oczekujących znacznie się skróciła. Dziś na terapię w naszym szpitalu oczekują 33 osoby, 36 jest w trakcie leczenia. Kolejka nie przekracza trzech miesięcy, a pacjenci w trybie pilnym otrzymują lek natychmiast. Od tamtej pory z leczenia skorzystało 1041 osób.

Co najważniejsze, terapia daje blisko 100-procentową szansę wyleczenia (skuteczność jest nieco niższa w przypadku zaawansowanego zwłóknienia wątroby, czy nieskutecznego leczenia w przeszłości). Ostatnio wprowadzone leki pangenotypowe gwarantują sukces terapeutyczny niezależnie od genotypu wirusa.

Czytaj całość »
10
01.2020
Stanowisko SPWSZ w Szczecinie

W ciągu ostatnich tygodni w mediach pojawiło się wiele artykułów dotyczących naszego szpitala i naszych pracowników, w tym prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzkiego, który do niedawna sprawował funkcję kierującego Kliniką Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji - obecnie marszałka Senatu RP.

Pojawiające się w prasie, radiu i telewizji oskarżenia krzywdzą nie tylko profesora Grodzkiego, ale także wszystkich medyków naszego szpitala oraz całe środowisko lekarskie. Godzą w dobre imię szpitala, na które każdego dnia bardzo ciężko pracuje blisko 2,5 tysiąca osób zatrudnionych przy ul. Arkońskiej i przy ul. Sokołowskiego w Szczecinie. Wypowiedzi te mogą powodować utratę zaufania do lekarzy naszego szpitala ze strony pacjentów, co może stanowić zagrożenie ich życia i zdrowia.

Z przykrością obserwujemy informacje, które nie są w żaden sposób oddzielone od interpretacji i opinii; narrację opartą na niesprawdzonych informacjach. Pracownicy naszego szpitala to znakomici specjaliści i fantastyczni ludzie, dlatego nie zgadzamy się na pomówienia, które ich dotyczą.

Apelujemy o kompetentne prezentowanie informacji dotyczących szpitala. Prosimy o rzetelność, która umożliwi nam spokojną pracę i opiekę nad pacjentami. (Obecnie szpital leczy ok. 850 osób dziennie).

Jednocześnie zapewniamy wszystkich naszych pacjentów, że szpital funkcjonuje bez zakłóceń. Po otrzymaniu akredytacji Centrum Monitorowania Jakości i certyfikatu w zakresie zarządzania jakością, nieustannie i konsekwentnie pracujemy na nasze dobre imię oraz zaufanie pacjentów.

Natalia Andruczyk
rzecznik prasowy
SPWSZ w Szczecinie

Czytaj całość »
03
01.2020
Mamy akredytację

Nasz szpital otrzymał certyfikat Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. To potwierdzenie wysokich standardów opieki i świadczonych usług przy ul. Arkońskiej i ul. Sokołowskiego w Szczecinie. Otrzymaliśmy także Certyfikat w zakresie zarządzania jakością Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, a wyniki raportu Najwyższej Izby Kontroli potwierdziły w pełni stosowane zasady leczenia bólu.

Szpital Wojewódzki otrzymał akredytację po raz trzeci, ale pierwszy raz jako skonsolidowany szpital
- w dwóch lokalizacjach: przy ul. Arkońskiej i przy ul. Sokołowskiego. Certyfikat przyznawany jest na podstawie oceny zespołu wizytatorów powoływanych przez Centrum Monitorowania Jakości
w Ochronie Zdrowia. To oni ocenili m. in. proces leczenia, bezpieczeństwo pacjentów, diagnostykę, epidemiologię, farmakoterapię, żywienie. Analizie poddany został także proces organizacji
i zarządzania placówką.

Narzędziem oceny akredytacyjnej są standardy, określone we współpracy z najważniejszymi organizacjami i towarzystwami medycznymi. Obowiązujący zestaw zawiera 221 standardów umieszczonych w 15 działach. Akredytacja przyznawana przez CMJ potwierdza spełnianie wysokich wymagań dot. świadczonych usług przez szpitale. Jednostki, które pozytywnie przeszły przegląd akredytacyjny są postrzegane jako bardziej przyjazne i bezpieczne. Akredytacja zapewnia także zwiększenie finansowania szpitala przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Certyfikat został przyznany na trzy lata.

Czytaj całość »
24
12.2019
Życzenia Świąteczne

Z okazji zbliżającego się
Bożego Narodzenia
składamy wszystkim Pacjentom i Pracownikom
życzenia pogodnych świąt
spędzonych w gronie najbliższych.
Życzymy, aby ten czas
przy tradycyjnym wigilijnym stole,
przyniósł dużo radości, ciepła i optymizmu,
a Nowy Rok 2020 spełnił wszystkie marzenia.

Małgorzata Usielska
Dyrektor
Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego
Szpitala Zespolonego w Szczecinie

 

06
12.2019
Mikołaj w szpitalu

6 grudnia Mikołaj odwiedził także dzieci przebywające w naszym szpitalu...

Czytaj całość »
27
11.2019
Zdunowo: Interna z nowymi salami intensywnego nadzoru

Szpital Wojewódzki uruchomił 13 nowych miejsc intensywnego nadzoru kardiologicznego w ramach Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego z Pododdziałem Kardiologii przy ul. Sokołowskiego

Czytaj całość »
25
10.2019
26 października: Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

W tym roku transplantolodzy z Arkońskiej i Sokołowskiego wykonali już 60 przeszczepień wątroby, 37 nerek oraz 7 transplantacji płuc.

Czytaj całość »
25
10.2019
Utrudnienia w ruchu na terenie szpitala

Od poniedziałku, 28 października, na około 4 miesiące na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie w lokalizacji przy ul. Arkońskiej 4 wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu drogowego. Zamknięty zostanie przejazd pod łącznikiem budynku A i budynku C.

Czytaj całość »
23
10.2019
Kasacja dokumentacji medycznej

W związku z planowaną kasacją dokumentacji medycznej - indywidualnej ( historii chorób pacjentów) z roku 1996 (szpital Zdunowo i szpital Janosika)oraz z 1997r (szpital Arkońska) proszę o wyrażenie zgody na umieszczenie informacji dla pacjentów na stronie internetowej naszego szpitala dotyczącej możliwości odbioru dokumentacji w oryginale wytworzonej w 1996-1997r.

Czytaj całość »
04
09.2019
Kolejny przeszczep rodzinny na Arkońskiej

- W Polsce wykonuje się niewiele przeszczepów rodzinnych – przyznaje dr n. med. Marta Gryczman z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek SPWSZ. – Tymczasem to doskonała metoda, ponieważ to my decydujemy o czasie przeszczepu, a tym samym o momencie, w którym zarówno dawca jak i biorca są najlepiej przygotowani. Ta metoda zdecydowanie poprawia komfort życia pacjentów po przeszczepie. Dodatkowo dawcy są otaczani przez nas taką samo opieką, jak biorcy.

Czytaj całość »
30
07.2019
Andrzej Kusak kardiologiem roku

Dr Andrzej Kusak został wybrany kardiologiem roku w plebisycie Hipokrates organizowanym przez Głos Szczeciński

Czytaj całość »
18
07.2019
Przebudowa medycznych przestrzeni w Zdunowie

Nasz szpital zaplanował kolejne inwestycje w medyczną infrastrukturę...

Czytaj całość »
06
06.2019
Pracownicy SPWSZ nominowani w plebiscycie Hipokrates

Pracownicy naszego szpitala zostali nominowani do plebiscytu Hipokrates.

Czytaj całość »
29
05.2019
Uczniowie ze Świnoujscia odwiedzili nasz szpital

Dziewięcioro ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 6 odwiedziło nasz szpital...

Czytaj całość »
21
05.2019
Zmarł lek. med. Sławomir Archimowicz

Z głębokim żalem zawiadamiamy że 20 maja odszedł od nas nasz kolega lek. med.  Sławomir Archimowicz, lekarz Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej.
Łączymy się w bólu z rodziną i najbliższymi.

Pracownicy SPWSZ w Szczecinie.

14
05.2019
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

Z okazji
Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki dziękujemy wszystkim Paniom i Panom za rzetelną pracę, opiekę i szacunek, którymi obdarzacie każdego Pacjenta...

 

Czytaj całość »
08
05.2019
Zakończyliśmy zapisy do bezpłatnych badań w kierunku tętniaka aorty

Szanowni Pacjenci

Liczba miejsc w programie bezpłatnych badań w kierunku tętniaka aorty realizowanego w SPWSZ została wyczerpana. Tym samym nasz szpital zakończył zapisy do programu na rok 2019. 

19
04.2019
Życzenia Wielkanocne

Z okazji Żwiąt Wielkanocnych...

Czytaj całość »
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij