25
06.2017

Diagnostyka z najwyższej półki

Diagnostyka z najwyższej półki
Drukuj

Szpital Wojewódzki w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesny rezonans magnetyczny. W porównaniu do starego urządzenia, nowy 3 - teslowy MRI jest szybszy, dokładniejszy, ma nowe sekwencje i zasięg, skraca czas badania i jest niezastąpiony w przypadku diagnostyki onkologicznej. Nowy rezonans magnetyczny wraz z remontem i adaptacją pomieszczeń w budynku C przy ul. Arkońskiej 4 został sfinansowany z programu ministerialnego oraz środków Urzędu Marszałkowskiego.

W porównaniu do używanego wcześniej 1,5 - teslowego rezonansu, nowe urządzenie zużywa zdecydowanie mniej energii, a czas badań przeglądowych jest krótszy. Porównując pracę obu aparatów: podstawowe badanie głowy, które do tej pory trwało 30 minut zostanie skrócone do 10-15, natomiast badanie brzucha trwające dotychczas godzinę skróci się do 20 - 30 minut. Nowy aparat jest więc bardziej wydajny, będzie można wykonać na nim więcej badań.
Rezonans 3T ma też zupełnie nowe sekwencje, np. do badań funkcjonalnych, szlaków nerwowych, mózgu i rdzenia. Jest niezastąpiony w przypadku pacjentów onkologicznych, gdyż podczas jednej sesji można przeprowadzić badania kilku okolic na raz. Urządzenie poprawia również komfort badanego - zredukowany został poziom hałasu, który może budzić negatywne odczucia u pacjentów. Dodatkowo w tunelu znajduje się ekran, na którym można wyświetlać bajki najmłodszym pacjentom.

Krócej i dokładniej

Urządzenie to idealnie sprawdza się przy badaniach m. in. centralnego układu nerwowego, stawów, badań ze wskazań udarowych czy nowotworów, w tym przede wszystkim nowotworów prostaty, mózgowia i rdzenia, czy końcowego odcinka jelita grubego. Wyniki badań są bardzo precyzyjne. Można tu wykonywać również całościowe badania naczyniowe, niektóre nawet bez kontrastu.

Urządzenie znakomicie sprawdza się w badaniach onkologicznych i w badaniach ze wskazań udarowych. W porównaniu z starszym urządzeniem, nowy MRI ma większą średnicę tunelu (70 cm), natomiast całkowita długość urządzenia jest mniejsza. Wysokie pole magnetyczne rezonansu może jednak być przeszkodą przy niektórych badaniach (np. serca czy jamy brzusznej), dlatego używany do tej pory 1,5 -teslowy rezonans magnetyczny pozostanie w użyciu, szczególnie do badań wątroby dla Oddziałów Transplantacji, Hepatologii i Onkologii.

W tym roku to druga duża inwestycja diagnostyczna skonsolidowanego szpitala. W Zdunowie w miejscu starego bloku operacyjnego powstaje Centrum Diagnostyki Obrazowej z kolejne 2 mln zł, m. in. z nowym tomografem komputerowym.

Dostosowanie pomieszczeń pracowni rezonansu wraz z instalacją aparatu przy ul. Arkońskiej było jednym z trzech zadań finansowanych przez szpital z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Fundusze przeznaczone zostały także na rozbudowę infrastruktury informatycznej łączonych placówek oraz dalszą modernizację budynku przy ul. Broniewskiego 2 i wyposażenie tam poradni specjalistycznych.

Nowy rezonans magnetyczny:
• zużywa mniej energii,
• skraca czas badania podstawowego,
• posiada nowe sekwencje i aplikacje,
• możliwość badania kilku okolic na raz (wskazane w sytuacjach onkologicznych),
• zredukowany hałas,
• większa średnica tunelu,
• większy zasięg badania,
• większa dokładność ewentualnych zmian.

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij