29
04.2016

Podwójny przeszczep

Drukuj

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego przeszczepili 51-letniemu pacjentowi jednocześnie wątrobę i nerkę. W tym roku to pierwsza taka operacja. 

51- letni pan Jerzy cierpiał od wielu lat z powodu marskości wątroby i niewydolności nerek. Nieco ponad tydzień został zakwalifikowany do listy oczekujących na przeszczep.

- Nie wiem czy to cud, czy opatrzność, ale zaledwie po kilku dniach otrzymaliśmy telefon od koordynatora, pana Jerzego Myśliwca - opowiada żona pacjenta. - Wszystko rozegrało się bardzo szybko i sprawnie, za co serdecznie dziękujemy. Zdaję sobie sprawę, że był biorca, któremu zawdzięczamy drugie życie mojego męża. Mogę tylko podziękować bliskim tej osoby, bo dzięki niej mój mąż otrzymał drugie życie. 

- Wyniki pacjenta są obiecujące. - mówi dr Samir Zeair, ordynator  Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej. – Mówimy o tym dzisiaj, ponieważ wyraźni spada liczba dawców – natomiast lista pacjentów oczkujących na nowy organ zwiększa się.

Operacje rozpoczęła się 26 kwietnia o godz. 20.30 i trwała niecałe 7 godzin. Najpierw przeszczepiona została wątroba, następnie nerka. Dzięki temu, że narządy pochodziły od jednego dawcy, ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze.

- Podwójny przeszczep to zawsze lepsze rozwiązanie, gdyż układ odpornościowy lepiej go akceptuje – mówi prof Marta Syczewska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby.

Szpital Wojewódzki w Szczecinie jest jednym z wiodących w kraju ośrodków wykonujących przeszczepy wątroby, nerek oraz obydwu tych organów jednocześnie. W ubiegłym roku wykonano 62 przeszczepy wątroby, 34 przeszczepy nerek i jeden podwójny przeszczep. Obecnie pięciu pacjentów naszego szpitala oczekuje na taką operację. 

ZDJĘCIA 

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij