15
01.2018

Rozpoczynamy kolejne inwestycje. Nowa neurologia i nefrologia oraz remont oddziału geriatrii.

Rozpoczynamy kolejne inwestycje. Nowa neurologia i nefrologia oraz remont oddziału geriatrii.
Drukuj

Szpital Wojewódzki w Szczecinie startuje z nowymi inwestycjami. W lokalizacji przy ulicy Arkońskiej ruszy budowa nowego obiektu dla Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego. Remont czeka także budynek „A”, gdzie znajduje się Oddział Geriatrii i Przewlekle Chorych. Realizacja strategicznych projektów medycznych w lecznicy kosztować będzie prawie 52 mln zł. Ponad 40 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski, głównie z funduszami RPO WZ 2014-2020. O obu zaplanowanych przedsięwzięciach opowiedzieli w piątek, 12 stycznia 2018 roku, m.in. dyrektor placówki Małgorzata Usielska, marszałek Olgierd Geblewicz i członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

Zaplanowane w jednostce dalsze medyczne zmiany to kontynuacja rozpoczętego kilka lat temu i widocznego obecnie gigantycznego procesu inwestycyjnego w największym na Pomorzu Zachodnim specjalistycznym szpitalu. Marszałkowska lecznica zlokalizowana przy ulicy Arkońskiej oraz w Zdunowie przy ulicy prof. Alfreda Sokołowskiego świadczy usługi medyczne na 36 oddziałach, dysponuje ponad 1000 łożek oraz zatrudnia prawie 2300 osób.

- Umowy związane ze wsparciem kolejnych inwestycji w lecznicy podpisaliśmy w grudniu 2017 roku. Dziś formalnie je przekazujemy, co oznacza, że unijne dofinansowanie staje się faktem. Szpital Wojewódzki w Szczecinie to jeden z największych beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego, który w poprzedniej perspektywie zrealizował trzy wielkie projekty medyczne warte ponad 80 mln zł. Nowoczesny jest już budynek „L”, „M”, SOR czy centrum diagnostyki obrazowej. Zauważamy jednak dalsze potrzeby w zakresie poprawy warunków leczenia pacjentów, stąd wspieramy dalsze przedsięwzięcia placówki. Szczególnie cieszą zmiany na oddziale geriatrii, którą udało się już wcześniej wyposażyć w sprzęt zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - podkreślił zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Nowy budynek dla Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego

Nowy obiekt powstanie w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala, który wcześniej zostanie wyburzony. Część główna będzie składać się z czterech kondygnacji, natomiast niższa będzie dwupiętrowa.

- Projekt wpisuje się w całość planów inwestycyjnych skonsolidowanych szpitali. Jedno i drugie przedsięwzięcie pozwoli zmodernizować w sumie 100 łóżek, a tym samym zamkniemy proces zmian szpitala wojewódzkiego w Szczecinie w lokalizacji przy ulicy Arkońskiej. Jednocześnie prowadzimy prace nad modernizacją jednostki w Zdunowie, szczególnie chodzi o oddział zakaźno-gruźliczy - tłumaczyła dyrektor szpitala Małgorzata Usielska.

Budynek zostanie połączony korytarzem z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Zabiegowym, w którym wykonywane są m. in. przeszczepy. Znajdą się w nim: punkt przyjęć, stacja dializ, Oddział Neurologii, Oddział Udarowy, Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek, Poradnia Nefrologiczna i Poradnia Transplantacyjna.

- Nowy budynek poprawi infrastrukturę i jakość świadczonych usług. Nowoczesna stacja dializ da nam możliwość rozwijania dotychczasowych i wprowadzania nowych technik pozaustrojowego oczyszczania krwi oraz dializ otrzewnowych - wyjaśniał ordynator oddziału nefrologii i transplantacji nerek dr Marek Myślak. - Żyjemy coraz dłużej, stąd zwiększają się przyczyny chorób związanych z wiekiem. Medycyna i neurologia rozwijają się niezwykle dynamicznie, np. przy udarach, dlatego nowy oddział polepszy znacząco efekty leczenia - dodawał ordynator oddziału neurologii i oddziału udarowego dr Jan Stankiewicz.

Remont na Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych

Remont w budynku „A” poprawi warunki na Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych. Pacjenci będą mieli lepszy dostęp do diagnostyki. Nowy oddział znajdować się będzie na pierwszym piętrze.

- Ta oczekiwana od pewnego czasu inwestycja zgodna jest z mapą potrzeb zdrowotnych w regionie. Jej efektem będzie komfort leczenia i większe bezpieczeństwo pacjentów - przekonywała członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska.

Oddział dysponujący obecnie 24 łóżkami dla chorych będzie miał dwuosobowe pokoje z indywidualnymi węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiony zostanie także sprzęt rehabilitacyjny, a także dodatkowe wyposażenie do sal dla pacjentów i pozostałych pomieszczeń oddziału. Remontowana jest już klatka schodowa.

- Warunki lokalowe seniorów w naszym szpitalu wymagają polepszenia. Po remoncie standard zdecydowanie się poprawi. Oddział posiadać będzie 26 łożek, a chorzy uzyskają lepszy dostęp do diagnostyki i rehabilitacji. Pacjentów jest bardzo dużo, z każdym rokiem więcej, dlatego liczymy przy tym na zwiększenie finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia - zauważyła kierująca oddziałem geriatrii i przewlekle chorych lek. med. Urszula Majewska

Unijny zastrzyk funduszy na kontynuację modernizacji szpitala

Realizacja strategicznych przedsięwzięć medycznych w lecznicy wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.1 „Infrastruktura zdrowia. Kosztować będzie prawie 52 mln zł. Ponad 40 mln zł przekaże Urząd Marszałkowski. Głównie będą to środki Unii Europejskiej, które placówka otrzyma na podstawie podpisanych w grudniu 2017 roku umów o dofinansowanie inwestycji. Oficjalnie przekazanie parafowanych kilka tygodni temu dokumentów nastąpiło właśnie podczas piątkowego spotkania. Oznacza to, że pomoc Programu Regionalnego stała się faktem. Modernizacja Oddziału Geriatrii i Przewlekle Chorych, która kosztować będzie ponad 6,7 mln zł, potrwa około 1 roku i otrzyma wsparcie z UE w wysokości ponad 5,7 mln zł. Z kolei budowa nowego obiektu dla Oddziału Neurologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Udarowego i Nefrologii, która ruszyć powinna jeszcze w 2018 roku, zajmie od 2 do 3 lat. Pochłonie ponad 45 mln zł, z czego prawie 36 mln zł stanowić będzie unijna dotacja.

Żródło: www.wzp.pl

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij