08
07.2013

Transplantacja wątroby - sukces nie tylko ilościowy!

Drukuj

 

Bardzo dobrym wynikiem (29 przeprowadzonych przeszczepów) zakończyli pierwsze półrocze br. transplantolodzy realizujący w Szpitalu „na Arkońskiej” program przeszczepiania wątroby. O sukcesie, który jest wynikiem pełnej zaangażowania pracy i fachowości specjalistów z zakresu chirurgii i hepatologii można przeczytać w wywiadzie udzielonym redakcji Głosu Szczecińskiego przez dr n. med. Samira Zeaira, ordynatora i kierownika Zespołu transplantologów. W tym wspaniałym osiągnięciu, o którym informuje sobotni „Głos” (6 lipca), istotną rolę pełnił także Zespół Hepatologów pod kierownictwem prof. Marty Wawrzynowicz – Syczewskiej.

Ilości wykonanych zabiegów towarzyszyła niezmiennie wysoka jakość. Tylko jeden z przeszczepów się nie powiódł z powodu zaburzeń śródoperacyjnych. W dwóch przypadkach pacjenci znajdowali się w niezwykle ciężkim stanie i zostali uratowani przed pewną śmiercią.

Jak czytamy w artykule, w 2012 roku o tej porze szpital przy ul. Arkońskiej mógł się pochwalić jedynie 14 przeprowadzonymi przeszczepami wątroby. Do końca tego roku, jak informuje dr Zeair, jest szansa na wykonanie 60 transplantacji, co byłoby niesłychanie satysfakcjonujące.

W rozmowie z „Głosem” dr Zeair odnosi się także do sytuacji, w jakiej znalazła się transplantologia „na Arkońskiej” w 2012 roku z powodu nieczystej gry wielu osób. Całe szczęście, że emocje na oddziale opadły, lekarze pracują zgodnie z planem, a co najważniejsze pacjenci odzyskali spokój i zaufanie.

W czwartek, 4 lipca wykonany został kolejny, 30 w tym roku zabieg transplantacji wątroby. Był to zarazem 421 przeszczep tego narządu w historii programu realizowanego od 2000 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie.   

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij