13
06.2014

W przeszczepach wątroby mamy drugie miejsce w Polsce!

Drukuj

        Problematyce transplantologii poświęcone było spotkanie podsumowujące realizację Programów przeszczepiania wątroby, nerek i rogówki w Szpitalu na Arkońskiej. Dyskusja specjalistów z tej dziedziny medycyny odbywała się w obecności dziennikarzy prasy, radia i tv, a miejscem tego ważnego wydarzenia była sala wybudzeń, zlokalizowana w sąsiedztwie ośmiu sal operacyjnych, oczekującego na ostateczne otwarcie Centrum Zabiegowego.

Gościem specjalnym była Pani Anna Mieczkowska, członek Zarządu woj. zachodniopomorskiego, osoba szczególnie zaangażowana w przywracanie blasku procesowi transplantacji wątroby, po pamiętnym „zawirowaniu” wywołanym w czerwcu 2012 roku przez byłych pracowników Szpitala „na Arkońskiej”. W naszym archiwum internetowym Czytelnik znajdzie na ten temat bardziej uszczegółowione informacje z tamtego okresu.

 

 Na zdjęciu od lewej: prof. R. Danielewicz, A. Mieczkowska, dr M. Pietrzak, prof. M. Ostrowski

Pani Anna Mieczkowska podziękowała wszystkim Zespołom lekarzy i pielęgniarek uczestniczącym w transplantacjach pod kierownictwem dr Samira Zeaira (chirurgia) oraz prof. Marty Wawrzynowicz – Syczewskiej (hepatologia) za postawę godną wykonywanej profesji i najwyższej klasy fachowość, dzięki której dzisiejszy obraz tej medycznej specjalności jest jeszcze lepszy niż był w przedkryzysowym okresie.

Wysoką ocenę dokonań naszych specjalistów, którą w imieniu samorządu województwa przekazała Pani Mieczkowska potwierdził w swoim wystąpieniu prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego „Poltransplant”. Na mapie polskiej transplantologii wśród ośrodków przeszczepiających wątrobę (Warszawa, Katowice, Wrocław, Szczecin) Szpital Wojewódzki w Szczecinie jest na drugim miejscu za Warszawą. Zadowolenia ze słów gościa ze stolicy nie krył obecny na spotkaniu prof. Marek Ostrowski, w 1983 roku autor pierwszego przeszczepu nerki „na Arkońskiej”, dziś konsultant wojewódzki ds. transplantologii.

 

Na zdjęciu od lewej: mgr J. Myśliwiec koordynator ds. transplantacji komórek, tkanek i narządów, prof. Marta Wawrzynowicz – Syczewska, dr. n. med. Samir Zeair

„A jeszcze tak niedawno skazywano nas na porażkę, próbowano zepsuć to, co dziś prezentuje się jeszcze lepiej niż przed kryzysem i przede wszystkim ma jakościowo lepszy wymiar. Jestem dumny z tych osiągnięć i z tego, że postawiliśmy wtedy na właściwych ludzi. Zamykamy tamten niedobry czas – podsumował dyskusję dr Mariusz Pietrzak dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Już niebawem, w nowych warunkach Centrum Zabiegowego, zarówno pacjenci jak i cały personel medyczny znajdzie jeszcze lepsze warunki leczenia najbardziej skomplikowanych schorzeń”.

W 2013 roku specjaliści w szpitalu „na Arkońskiej” wykonali 55 przeszczepów wątroby, najwięcej w historii ośrodka i 29 transplantacji nerek. W tym roku jest już 26 przeszczepów wątroby i 18 transplantacji nerek, przy niezmiennie najwyższej, europejskiej jakości przeszczepu.       

 

« powrót
SPWSZ Jednostka samorządu województwa zachodniopomorskiego
nfz
bip
Strona używa cookies Dowiedź się więcej Zamknij