Przebudowa i modernizacja części bloku „A” na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej oraz budowa nowego budynku na potrzeby zakładu patomorfologii w Zdunowie to główne zadania, które zrealizuje Szpital Wojewódzki w Szczecinie dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy. Umowę z Ministerstwem Zdrowia opiewającą na 80 milionów złotych bezzwrotnej dotacji z KPO dyrekcja szpitala podpisała w miniony piątek. Zakończenie prac w przyszłym roku.
Projekt realizowany przez szpital i dofinansowany z KPO nosi nazwę „Wzmocnienie kompetencji onkologicznych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie poprzez modernizację infrastruktury i zakup nowoczesnej aparatury medycznej umożliwiających wdrożenie zaawansowanych metod diagnostyki i leczenia chorób onkologicznych”. Złożony w ogólnopolskim konkursie projekt SPWSZ zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii (tzw. SOLO II – Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego), w której po pieniądze sięgnąć chciało ponad 70 szpitali.
– Zaczynamy kolejną wielką inwestycję, dzięki której pacjenci onkologiczni będą leczeni w znacznie lepszych warunkach i zyskają dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki patomorfologicznej. Na zmianach skorzysta także personel pracujący obecnie w nie najlepszych warunkach, szczególnie w oddziale onkologii – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Cieszę się, że udało nam się sięgnąć po fundusze europejskie z Krajowego Planu Odbudowy. W historii naszego szpitala tak znaczący zastrzyk finansowy w onkologię nie zdarzył się nigdy wcześniej. Teraz przed nami ogromne wyzwanie – sprawna realizacja inwestycji. Nie mam wątpliwości, że damy radę.
Projekt zakłada przebudowę części budynku „A” (podłużny budynek po lewej stronie od głównego wjazdu na teren szpitala od ul. Arkońskiej) na potrzeby oddziału onkologicznego. Prace budowlane obejmą piwnicę, parter, pierwsze i drugie piętra oraz poddasze budynku. W toku prac powstaną maksymalnie dwuosobowe sale pacjentów z łazienkami, gabinety lekarskie oraz pomieszczenia pomocnicze. Budynek zyska także nowe instalacje techniczne – wentylacyjną, elektryczną, gazów medycznych oraz systemów bezpieczeństwa pożarowego. Inwestycja obejmie również termomodernizację.
Kolejnym elementem projektu jest budowa nowego budynku na terenie szpitala w Zdunowie, który stanie się siedzibą nowoczesnego zakładu patomorfologii. Podpiwniczony, jednopiętrowy budynek zostanie zrealizowany w technologii modułowej, co znacznie przyspieszy realizację inwestycji. Nowy zakład patomorfologii połączony zostanie z głównym gmachem szpitala systemem poczty pneumatycznej, która pozwoli na szybkie przesyłanie materiału do badań. W budynku zaprojektowano klatkę schodową i windę, instalacje techniczne (w tym wodnokanalizacyjne, centralnego ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji), system kontroli dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu, monitoring wizyjny, system sygnalizacji pożarowej.
Podstawowym celem budowy nowej siedziby zakładu patomorfologii jest stworzenie przestrzeni, która umożliwi zainstalowanie nowoczesnego ciągu technologicznego oraz zapewni najwyższe standardy bezpieczeństwa dla pracowników, badań i przechowywania próbek histopatologicznych. Warunki techniczne i zakupiona w ramach projektu aparatura pozwolą na automatyzację procesów, zwiększając efektywność pracy, dokładność diagnoz oraz poprawiając bezpieczeństwo personelu.
Ponadto, w ramach projektu zostanie wyremontowana pracownia RTG, w której stanie nowy aparat.
Dotacja umożliwi także zakup wyposażenia i aparatury, wśród której znalazły się m.in. system nadzorowania procesu dozowania i produkcji leków do chemioterapii, barwiarki histologiczne, procesor tkankowy, skanery do preparatów, suszarki do szkiełek, system zarządzania procesem oznaczeń patomorfologicznych, aparat RTG kostno-płucny, zestaw neurochirurgiczny do operacji endoskopowych, tory wizyjne. Oprócz specjalistycznego sprzętu medycznego szpital zaplanował także kompleksowe wyposażenie sal i gabinetów w m.in. wózki, kozetki, fotele, biurka, szafy, zabudowy meblowe, zestawy komputerowe z oprogramowaniem itp.
– Zakres tej inwestycji pokazuje, jak Polsce i polskim samorządom potrzebne było odblokowanie środków KPO. Dzięki nim istotne z punktu widzenia mieszkańców przedsięwzięcia mają w końcu szanse na realizację. Szczególnie w sferze ochrony zdrowia, tak mocno doświadczonej w trakcie pandemii – mówi marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – Szpital Wojewódzki w Szczecinie od lat konsekwentnie wdraża plan modernizacji placówki w obu lokalizacjach. Niebawem będzie można powiedzieć, że to największa i najnowocześniejsza infrastrukturalnie jednostka medyczna na Pomorzu Zachodnim – dodaje.
Prace budowlane w obu lokalizacjach Szpitala Wojewódzkiego rozpoczną się zaraz po podpisaniu umów z wykonawcami. To z kolei powinno wydarzyć się w najbliższych dniach, szpital czeka już na ostatnie brakujące dokumenty. Szybkie tempo jest możliwe dzięki sprawnie przeprowadzonym procedurom przetargowym, które szpital zakończył na chwilę przed podpisaniem umowy dotacyjnej.
Łączna wartość inwestycji wyniesie ok. 96 mln zł, z czego blisko 80 mln zł stanowić będą środki z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt finansowo wesprze także Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Zakończenie prac zaplanowane jest na połowę przyszłego roku.
Budynek A na terenie SPWSZ przy ul. Arkońskiej
Korytarz na 1. piętrze budynku A
Wizualizacja - zakład patomorfologii w Zdunowie