5 listopada wystartował „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19”, w ramach którego 50 tysięcy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego ma możliwość przebadania się na obecność przeciwciał w kierunku SARS-COV-2. Dzięki połączeniu diagnostyki serologicznej (badania krwi na obecność przeciwciał) i diagnostyki molekularnej (badania wymazów z nosogardzieli) można - z jednej strony - określić, jaki procent populacji naszego regionu przebył zakażenie i jaki jest aktualny status odporności populacyjnej – a z drugiej, zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
Szacunki pokazują, że dolegliwości po przebyciu COVID-19 mogą trwać nawet ponad 12 tygodni !
Dla pacjentów, którzy doświadczyli pogorszenia stanu zdrowia po COVID-19 - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała INFORMATOR z szeregiem cennych wskazówek, które pacjent może zastosować po wyleczeniu zakażenia, w celu poprawy swojego stanu zdrowia.
Informujemy, że mimo trwającej pandemii - wciąż wykonujemy bezpłatne kolonoskopie w ramach Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Mimo że Szpital Wojewódzki w Szczecinie od wielu miesięcy spełnia rolę największej w regionie placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19 – robimy wszystko, by w tym trudnym czasie prowadzić profilaktykę innych chorób. Mamy wykwalifikowaną kadrę, sprzęt i z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa, przez cały czas wykonujemy w ramach programu badania. Nasi specjaliści ostrzegają, by w obawie przed wirusem, nie zapominać o profilaktyce – bo zachorowalność na raka jelita grubego rośnie a wielu chorych zbyt późno zgłasza się do lekarza !
LOKALIZACJA
Zobacz interaktywną mapkę
z planem oddziałów
przejdź do mapy
